Türkiye-NATO İlişkileri Gerilirken AB Ekonomik Yaptırım Kararı Aldı

Ana Sayfa » Manşet » Türkiye-NATO İlişkileri Gerilirken AB Ekonomik Yaptırım Kararı Aldı
Paylaş
Tarih : 21 Kasım 2017 - 8:14

Türkiye çok yakında NATO’dan ayrılabilir.

Ancak bu millî ve bağımsız bir politika uğruna değil ABD çıkarları için olacak ve Türkiye ekonomik kriz ile birlikte ilk defa Doğu Avrupa ülkelerinin koalisyon unsuru olduğu Patriotların hedefinde, NATO ordusunu karşısında bulacak.

ABD için bahaneler gerek. Daha önce Afganistan, Irak, Suriye ve sözde Arap baharında gördük bunu…

AKP’nin önce Atatürk’e yaklaşması daha sonra NATO gibi ajan cenneti, fazla akıllı lejyonerlerin cirit attığı bir tatbikatta, Atatürk ve Erdoğan’ı düşman unsuru olarak, onlarca insanın birlikte yaptığı ve birkaç kontrol ve onay kurulundan geçen bir simülasyonda düşman olarak gösterilmesi önemli bir tehdit mesajı.

NATO bunu sivil bir memur hatası olarak açıklasa da Batı siyaseti Türk siyaseti gibi duygusal olmadığı için mesaj veren davranışları, 25. kareyi çok sık kullanmaktadır.

Açık açık “sen benim düşmanımsın” diyecek halleri yok ya…

Reza Zarrab CIA ile iş birliği yaptı, AKP ise devletin neyi var neyi yok önce sattı komisyonunu aldı kalanları ise varlık fonuna aktardı çünkü ekonomik ambargo uygulanacak ve ABD böyle olmasını istedi.

Prof. Emin Gürses bu konu hakkında önemli bir açıklama yaptı. Gürses; “Türkiye’nin birçok şirketi Varlık Fonunda. Halk Bank’a Amerika tarafından açılacak bir davada ‘borç’ diğer varlıklara da sıçratılabilir” dedi.

Bu nedenle Türkiye’nin gözbebeği kurumları Varlık Fonu kapsamından acilen çıkartılmalıdır.

Avrupa Birliği’de bu durumdan yararlanmanın ve siyasi ve ekonomik krizin artması için çaba gösteriyor ve bu kritik süreçte AB tarihinde ilk defa Türkiye’ye siyasi kesinti uygulamaya hazırlanıyor.

Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki gerginlik, etkisini ekonomik alanda da göstermeye başladı. AB liderlerinin aralıkta Türkiye’nin katılım öncesi fonlarına ilişkin alacakları yeniden yönlendirme ya da kesintiye gitme kararı beklenirken AB ekonomi ve maliye bakanlarından 2018’de fon kesme kararı geldi. Büyük ölçüde siyasi nitelikli olan kesinti bağlamında 2018’de AB bütçesinden Türkiye’ye 105 milyon Euro daha az kaynak aktarılacak.

AB ekonomi ve maliye bakanlarının 2018 bütçesini masaya yatırdığı ve 15 saatten fazla süren toplantıdan çıkan kesinti kararı Avrupa Parlamentosu’nun (AP) da üzerinde ısrarla durduğu bir unsurdu. AP’nin bütçe raportörü Siegfried Mureşan, kesintilere gerekçe olarak Türkiye’nin Avrupa standartlarından sapmasını gösterdi. Türkiye’de AB standartlarına yönelme olması durumunda 70 milyon Euro düzeyinde bir kaynak devreye sokulacak. Ancak AB kanadının bu adımı atması için Ankara’nın aralarında ifade ve basın özgürlüğünün de yer aldığı insan hakları ile demokratik standartlar alanlarında Brüksel’in beklentileri doğrultusunda adım atması beklenecek.

Kesinti miktar olarak çok önemli bir boyuta sahip olmasa da içerdiği mesaj nedeniyle önemli. AB, bu adımıyla Türkiye ile üyelik amaçlı müzakere süreci başladığından bu yana ilk kez siyasi gerekçelerle kesinti kararı almış oldu. Siyasi alanda Türkiye konusunda üyeleri arasında konsensüs sağlamakta zorlanan AB, son dönemde iç kamuoyuna ‘sessiz kalmıyoruz’ sinyali göndermek için ekonomik boyutu öne çıkaran bir yaklaşım içinde.

Bakmayın siz esip gürlemelere, gözünü hırs bürümüş basiretsizlerin ve siyasi yeteneksiz parlamenter görünümlü patronların atıp tutmasına…

Yıllardır hayal ürünü haberler yapan havuz medyası da ekonomik krizi çok yakında dillendirmek zorunda kalacak.

Erdoğan beraber ıslandığı tüm yol arkadaşlarıyla Amerikan güreşi ringindeler. Hatalarının farkına vardılar anca henüz sıvama evrenindeler.

Bir Reza darbesi, sol kroşe Halk Bank, IKBY çelme takarken, Suriye ve Irak’ta buhar olup uçan “öfkeli Sünni” teröristler canları sıkıldığı için eski hamisi Türkiye’nin canını sıkacak, ekonomik buhran milyonlarca insanın borç yükünü arttırıp binlercesini iflas ettirecek ve tüm bunlar gerçekleşirken Suriyeliler ile Türkiyeliler sokak çatışmalarında birbirini boğazlayacak…

***

Bir taraftan da Rusya-Türkiye-İran görüşmeleri hızlandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan bir kez daha Rusya’ya gidiyor!

Erdoğan Türkiye, Rusya ve İran’ın gerçekleştireceği “Suriye” başlıklı üçlü zirveye katılmak üzere, 22 Kasım Çarşamba günü Rusya’nın Soçi kentine gidecek.

Edinilen bilgiye göre Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Soçi’de Devlet Başkanlığı Rezidansı’nda, 9 gün aradan sonra tekrar bir görüşme gerçekleştirecek.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, 22 Kasım’da Soçi’de Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ve İran Cumhurbaşkanı Ruhani’nin katılacağı Suriye konulu üçlü zirveye ilişkin, “Astana toplantıları sonucunda Suriye’de şiddetin azaltılması yönünde sağlanan ilerlemeler ve tesis edilen gerilimi azaltma bölgelerindeki faaliyetler değerlendirilecek, insani yardımların ulaştırılması ve Suriye’de siyasi çözüm yönünde 2254 sayılı BM Güvenlik Konseyi kararı çerçevesindeki Cenevre sürecine üç garantör ülke tarafından yapılabilecek katkılar ele alınacaktır.” ifadelerini kullandı.

Bu yıl 13 kez telefonla görüşen Erdoğan ve Putin, altıncı kez de bir araya gelecek.

/Ragıp Kamil İLBEYİ

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Biraz tutarlılık…

Biraz tutarlılık… I- Giriş Alparslan Kuytul, Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı soruşturması kapsamında geçtiğimiz yıl tutuklandığında,

Meydan Kimlere Kaldı?

Özgür gazeteciler susturulunca: yazılı ve görsel basın iktidardan medet umup, sınırsız yalakalığa başlayınca, yayınlayacak haber sıkıntısı

Kemalizm’in Ayak Sesleri

Bu, başka bir tabloyu bize açıkça hissettiren küçük tablo. Bunu okumak kolay. Bir de okumayı istemediğimiz, hiç duymak istemesek de ayak sesleri

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz