“Sorumlu Arabistan’dır”

Ana Sayfa » Dünya » “Sorumlu Arabistan’dır”
Paylaş
Tarih : 06 Kasım 2017 - 8:31

Lübnan Hizbullah Hareketi Genel Sekreteri Hasan Nasrallah, “Bu akşam Saad Hariri’nin istifası hakkında konuşacağım. Birkaç gün önce bir Suudi yetkili tehditkar sözlerle Hizbullah’ın Lübnan hükümetinden atılması gerektiğini ileri sürdü” dedi.

Nasrallah: Başbakan Hariri, Suudi Arabistan’a yaptığı ilk ziyaret sonrası kabine toplantısında, herkese Suudilerin istikrar ve güvenlikten yana olduğunu ve mevcut hükümetin sürdürülmesini desteklediğini söyledi. Kendisi ilk ziyaretten memnuniyet duyduğunu ve yeni yardımlar ile seçimlerden bahsetti. Fakat Saad Hariri’nin ikinci Suudi Arabistan ziyaretinde neler yaşandığını ve niçin istifa ettiği konusunda kimsenin bilgisi yok. Başbakan bir kez daha Suudi Arabistan’a giderek kendi istifasını ilan etti. Niçin Hariri’ye Lübnan’a geri dönüp istifasını açıklamasına izin verilmedi?

Saad Hariri’nin istifasının El-Mustakbil akımı da dahil Lübnan’da herkesi şaşırttığını açıklayan Hasan Nasrallah, “Biz bu istifayı talep etmedik. Kanaatimce hükümet gelecek seçimlere kadar faaliyetini devam ettirebilirdi, çünkü ortam da çok uygundu” ifadesini kullandı.

Nasrallah, açıklamasının bir kısmında da, bu istifanın Suudilerin Lübnan’ın iç işlerine karıştığının bir işareti olduğuna dikkati çekti.

“Başbakan Hariri’nin istifasının nedeni Lübnan’daki iç sorunlar ve sıkıntılar mı? Kesinlikle hayır” diyen Seyyid Hasan Nasrallah, bunun asıl nedenlerini Suudi Arabistan’da aranması gerektiğini kaydetti.

Lübnan Hizbullah Hareketi Genel Sekreteri, “Şu anda Suudi Arabistan’ın hangi yöne doğru gideceğini bilmiyoruz. Onlar Lübnan’a odaklanmak yerine ilk önce Yemen’de düştüğü bataklıktan kurtulmaya çalışmalı” şeklinde konuştu.

Nasrallah, Hariri’nin istifasının İsrail’in Lübnan aleyhinde savaş hazırlıkları olduğuna dair çıkan şayialara da temasla, İsraillilerin kesin olarak zafer kazanacaklarını görmedikleri sürece Lübnan ile hiç bir savaş girmeyeceklerini ve böyle bir savaştan sakınacaklarını söyledi.

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Biraz tutarlılık…

Biraz tutarlılık… I- Giriş Alparslan Kuytul, Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı soruşturması kapsamında geçtiğimiz yıl tutuklandığında,

Meydan Kimlere Kaldı?

Özgür gazeteciler susturulunca: yazılı ve görsel basın iktidardan medet umup, sınırsız yalakalığa başlayınca, yayınlayacak haber sıkıntısı

Kemalizm’in Ayak Sesleri

Bu, başka bir tabloyu bize açıkça hissettiren küçük tablo. Bunu okumak kolay. Bir de okumayı istemediğimiz, hiç duymak istemesek de ayak sesleri

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz