Müslüman Basiret ve Feraset Sahibidir

Ana Sayfa » Manşet » Müslüman Basiret ve Feraset Sahibidir
Paylaş
Tarih : 24 Mayıs 2018 - 8:24

Kur’an’ın Arapça olarak inmesinde şüphesiz değişik hikmetler var. Bunların en başında da Allah tarafından gönderilen ilahi vahyi topluma anlatan peygamberin de içinde bulunduğu toplumun dilinin Arapça oluşu geliyor. Diğer bir önemli sebep de Arapçanın fasih yani açık ve net bir anlatım dili olması olabilir.

Kur’an’da geçen basiret ve feraset kelimesi de yine Müslümanlar için kullanılıyor. Fakat ne acıdır ki, tarih boyu kendini yetiştiremeyen ve toplumu uyandıramayan iktidarlar nedeniyle İslam toplumu bilinçten yoksun bırakılarak, toplum eğitilerek ileri yönde dönüştürülmek yerine baskı ve zorlama ile geri bırakılmıştır.

İstiklal Marşı’nın yazarı Mehmet Akif, tarihi ibret olarak görüyor ve “ibret alınsaydı böyle mi olurdu” diyor.

Yönetim sistemleri halkı baskı altında tutmak isterken, yönetici ve idareciler de toplumun eğitimi ve dönüşümüne gereken önemi vermemiş hatta halkın bilinçlenmesine engel olmuştur. Bilinçli bir toplumu aldatmak ve iktidardakilerin inanış ve düşünceleri doğrultusunda yönetmek de kolay değil. İslam dini işte bunun için yani toplumu bilinçlendirmek için insandan ferasetli ve basiretli olmasını ister ve bekler.

Türkiye toplumuna baktığımız zaman yalnız geçmişte değil, bugün bile toplumun basiret ve ferasetten uzak olduğunu görüyoruz. AK Parti hükümeti ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 17 yıldır iktidarda. Ülke çok hızlı bir şekilde kapitalist-seküler bir yaşam ve lüks tüketim sarmalına takılmışken, din bir yaşam biçimi ve hedef olmaktan çıkarılmış ve bu yönde bir araç haline getirilmiştir.

Örneğin, işgalci Siyonist İsrail rejimi ile değil oluşan kirli ilişkiyi kesmek, hatta ilişkiyi daha da geliştiren ve ikili ticareti daha da hızlı bir şekilde artıran bir hükümet ve yönetim var.

Mavi Marmara Davası’nda mahkemeye baskı yaparak dosyayı kapatan hükümet ve AKP iktidarı, şimdi hukuksuz gayrimeşru ilhak ve işgali tanımayarak sınıra yürüyen ve bu sırada Siyonist rejim tarafından şehit edilen 50’den fazla Filistinlinin anısına ülkede 3 gün yas ilan ederek, İstanbul Yenikapı’da İsrail aleyhine bir miting düzenledi. Bu halk balık hafızalı olmasaydı veya Kur’an’ın tabiriyle ferasetli ve basiretli olabilseydi bunlar olabilir miydi? Yapılanların tam da seçim öncesi iktidar için oy avcılığı olduğu görülmüyor mu?

Ülkenin tüm kaynakları yıllarca inşaat sektörüne yönlendirilmiş ve üretim yerine ithalatın önü açılarak teşvik edilmiş. Faiz sistemi ile yurt içi ve yurt dışı para babaları korunmuş ve daha da palazlanmalarına fırsat verilerek beslenmiş. Ülkede israfın önü açılarak, tasarruf faktörü halka unutturulmuş ve ithalat yolu ile de tüketim duyguları teşvik edilen halk, kredi kartı bağımlısı ve bankaların kölesi haline getirilmiştir. İthalat çılgınlığı, üretimdeki düşüş, kapitalist-seküler yaşam tarzı ve israf nedeniyle ülke bütçesi kapatılamayacak şekilde açık verirken, bilinçsiz yığınlardan oluşan ve zayıf bırakılan toplum ise geri dönüşü olmayan bir yola girmiş oldu.

Ciddi açıkları bulunan ve topluma hiçbir zaman detaylı bir açıklaması da yapılmayan “Başkanlık Sistemi” de gereksizce devam eden OHAL ve alınan erken seçim kararı ile milletin başının üstünde kalpleri titreten bir “Demokrasi Kılıcı” olarak durmaktadır.

Eski yol arkadaşlarını yitiren ve araya mesafe koyan R. T. Erdoğan, son uyguladığı siyaset ile “bindiği dalı kesen adam” olarak görülmeye başlandı. Toplum için en önemli unsur ise hayat şartlarının iyiliği ve refah içerisinde huzurlu bir yaşam. 17 yıllık AKP döneminde ilk defa seçimlerin öne çekilerek erken seçim kararının alınması, bütçesi açık veren, kasası boşalan iktidarın ve başkanlık sistemi arzusuyla yanan R.T. Erdoğan’ın nasıl bir çıkmazın içinde bulunduğunu gösteriyor.

Doların ateşi her saniye devamlı olarak artarken, danışmanlar ordusu tarafından kuşatılan Erdoğan ise bir kurtuluş kapısı arıyor. İslam dünyasının ezeli ve ebedi düşmanı, beden üzerinde canlı olarak otopsi yapmaktan çekinmeyen ve Osmanlıyı da böylece parçalayan emperyal Batılı bir güç olan İngiltere, Ortadoğu-İslam bölgesini yangın yerine çevirerek, ortada çökmüş bir devlet ile kalbi kırılmış ve hedefi olmayan başıbozuk bir toplum ortaya çıkardı. İşte böylece erken seçim arifesinde böl-parçala ve yut projeleri ile tanınan İngiltere’ye Erdoğan tarafından resmi bir ziyaret gerçekleştirildi.

Dün Muhtar dahi olamayacak denilen Erdoğan, ABD ziyareti ile milletvekili ve başbakan olurken, şimdi de 2. önemli ziyaret olan İngiltere gezisi ile de Türkiye’de önemli değişikliklere sebep olacak faydaları yanında zararları da olan Başkanlık Sistemi’nden vazgeçmediğini yeniden gösterdi.

Türkiye’de sorun iktidar değil, iyi bir muhalefetin olmayışı.

Kasası boşalan ve politikaları iflas etmiş, toplumsal güç dinamiklerini kaybeden bir AK Parti hükümeti ne kadar ayakta kalabilir? Daha doğrusu AK Parti ve Erdoğan seçimi kazanabilir mi? Eğer seçimi kazanırsa, daha önceki hükümetten (AKP) bir enkaz dışında neye sahip olabilir?

Öyle gözüküyor ki İngiliz siyasetine yakın duran eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün safdışı bırakılması ile Londra yolları Erdoğan’a açılmış oldu. Batı dünyası ve İsrail rejimi, ABD’ye diz çökmek istemeyen Erdoğan’ı kutsayarak, diz çöktürmüşe benziyor…

Bu ülkenin kuruluşundaki hedeflerden birisi ve bu ülkeye verilen gizli bir görev de Siyonist İsrail’in güvenliğinin sağlanması ve bölge içerisinde korunarak meşrulaştırılması değil mi?

Bunlara inanmıyorsanız 17 yıllık AKP iktidarı ve BOP Eş Başkanı olan Cumhurbaşkanı R.T. Erdoğan’ın yaptıklarını başka nasıl izah edebiliriz?

Murat Nazlı

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Biraz tutarlılık…

Biraz tutarlılık… I- Giriş Alparslan Kuytul, Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı soruşturması kapsamında geçtiğimiz yıl tutuklandığında,

Meydan Kimlere Kaldı?

Özgür gazeteciler susturulunca: yazılı ve görsel basın iktidardan medet umup, sınırsız yalakalığa başlayınca, yayınlayacak haber sıkıntısı

Kemalizm’in Ayak Sesleri

Bu, başka bir tabloyu bize açıkça hissettiren küçük tablo. Bunu okumak kolay. Bir de okumayı istemediğimiz, hiç duymak istemesek de ayak sesleri

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz