İran 1. Uluslarası Erbain Festivali

Ana Sayfa » Analiz » İran 1. Uluslarası Erbain Festivali
Paylaş
Tarih : 06 Mart 2018 - 13:49

İran’ın Doğu Azerbaycan Eyaleti’nin  Tebriz şehrinde 1. Uluslararası Erbain Festivali düzenlendi.

İran İslam Cumhuriyeti Tebriz tele-radyosunun Azerbaycan Şubesi organizasyonu ile gerçekleştirilen uluslararası yarışma 2017 yılının (1439-cu h.q. yılı) Muharrem ayından başlamış, festivalin kapanış töreni ise 01 Mart 2018 tarihinde Tebriz’in Kudüs sinemasında gerçekleştirildi.

Yaklaşık 10 ülkeden 300’den fazla eserin takdim edildiği yarışmanın kapanış töreni festivalde kazananlarının isimlerinin açıklanması ile son buldu.

Programa Seyyid Ali Hamanei’nin Doğu Azerbaycan eyaleti temsilcisi, Tebriz’in Cuma imamı Dr.Ali Haşim, İran parlamentosunun Tebriz, Üsgü ve Azerşehr temsilcisi Dr.Ferhengi, İRİB Merkezi Asya ve Kafkasya idaresinin Başkanı Said Tehami, Tebriz tele-radyo kurumunun müdürü Seyyid Muhsin Latif ve diğer bölge yetkililerinin yanı sıra Azerbaycan Cumhuriyeti ve Türkiye’den gelen festivalde derece alanlar katıldı. Törende festivalin Sekreteri ve İRİB Uluslarası Dairesinin Tebriz radyosu Azeri bölümünün başkanı Mehdi Nelbendi de festivalin yapılması ve amaçları hakkında konuşma yaptı. O, festivalin bu kadar ilgi göreceğini ve çeşitli ülkelerden gelen katılımcıların beklentinin üzerinde olduğunu vurgulayarak, festivalin şiir, radyo-padcast ve dini şarkılardan oluşan üç bölümde düzenlendiğini, ilk seçimde yaklaşık 50 eserin 9 yerli ve 3 yabancı jüri heyeti tarafından deyerlendirilip bunlardan 11’nin ödüllendirildigini belirttı.

Merasimin devamında Tebriz’in tele-radyo kurumunun genel müdürü Seyyid Muhsin Latifi konuşmasında festivalin gerçekleştirilmesinde emeği olanlara teşekkür ederek Erbain festivalinin gelecek yıl da yapılacağını açıkladı.

Velayeti-Fakih Ayetullah Hamanei’nin Doğu Azerbaycan eyaletindeki temsilcisi, Dr. Ali Haşem, konuşmasında İRİB’in İslam cumhuriyyeti yapısının aynası olduğunu söyledi ve özellikle de Tebriz Radyosu’nun önemli ve öncü rolü olduğunu vurguladı.

İlk Uluslararası Erbain Festivali’nin sekreterliğine İran’la birlikte Azerbaycan, Türkiye, Rusya Federasyonu, Gürcistan, Kuzey Kafkasya’dan, Almanya ve diğer ülkelerden de birçok eserler gönderildi.

  1. Uluslararası Erban Festivali’nin kapanış töreninin sonunda kazananların isimleri ise şöyle:

Şiir bölümünde

Birinci: Zahra Kıran (Türkiye)

İkinci: Mehrəli Asim (Azerbaycan)

Üçüncü: Jafar Purrzavi (İran)

Dördüncü: Arzu Çetinkaya (Almanya)

Radyo-Padcast bölümü

Birinci: Gülbala Fenayi (Azerbaycan)

İkinci: Mustafa Doğan (Türkiye)

Üçüncü: Kazim Qasimi (İran)

Dördüncü: Mehdi Simsari (İran)

Dini Şarkılar bölümü

Birinci: Haci Yashar Cahid (Azerbaycan)

İkinci: Vilayet İlahi Konuşmalar Grubu (Azerbaycan)

Üçüncü: Ali Kaçan (Türkiye)

Festivalin Sekreteri Mehdi Nelbendi, 1.’si düzenlenen festival sürecini şöyle değerlendirdi: “Radiomuzun teşebbüsü ve organizasyonu ile başlayan ilk Erbain festivalinin işine geçen yılın Aralık ayından başladık. 3 dalda  her birinde, 4 temaya dayalı eserleri kabul etmeye başladık; Erbain olayı, Erbain ziyareti, Erbain yürüyüşü ve Kerbala’nın hikayesi. Farklı ülkelerden 300’den fazla eser 5 kişilik ön jüri heyetince değerlendirildi, 47 eser bir sonraki aşamaya geçti. Daha sonra da, 12 kişilik jüri bu aşamada çalışmaya başladı. Şiir bölümünde 3 jüri üyesi İran’dan, 1 kişi Azerbaycan’dan, radyo-kiraat de 3 jüri İran’dan, biri Türkiye’den, ilahi nağmeler bölümünde 3 jüri İran’dan, bir jüri ise Azerbaycan’dan oldu. Jüri heyetleri değerlendirmelerini tamamladıktan sonra Tebriz radyo ve televizyon şirketi kapatma ödül töreni gününü ilan etti. Allah’a şükürler olsun, kazananlarımız bilinir hale geldi ve iki ek ödül de dahil olmak üzere 11 kişiyi ödüllendiren festival işi tamamladı. 2. Uluslararası Erbain Festivali’nin çalışmaları 02 Mart 2018’den başladı. Festivalin kapanış törenine katılan Azerbaycan, Türkiye ve İran’dan konuklarımıza teşekkür ediyoruz.”

“Son 10 yılda her yıl milyonlarca Erban yürüyüşüne tanık oluyoruz. Şimdi kültürel bir konvoy da bu ilahi aşk yürüyüşüne katılıyor. İlk kez gerçekleşen bu Erbain festivali tarihin bu mazlum ve parlak sayfasının sadece sayfalarda ve meclislerde anılacağından değil, artık Kerbela gerçeklerinin bu gibi festivallere da taşınacağının habercisidir. Festivalin diğer ülkelerde de yapılmasını istiyoruz. Yarışma bölümleri arasına fotoğrafların, kısa filmlerin ve belgesel bölümlerinin eklenmesi de istiyoruz.

Bu süre zarfında festival sekretaryasının gayret ve geniş çabalarına tanık olduk. Etkinliğin sonunda, festivalin resmi yayını Köprü”nün de katılımcı müsafirlere dağıtılması organizatörlerin çalışmalarında ne kadar duyarlı olduğunu gösteriyor. Kazananları, ayrıca festivale katılan tüm katılımcıları ve organizatörleri kutluyor ve tüm dostları bir sonraki Erbain Festivaline katılmaya davet ediyorum.”

Vilayet ilahi nağmeler grubunun yapımcısı ve bu festivalde ödüle layık görülen katılımcılardan Azerbaycanlı Mehdi Ferec, Festivalin ödül törenini ve süreçte yaşananları kısaca bu şekilde özetliyor. Kendisine teşekkür ederiz.

 

 

Etiketler : , ,

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Biraz tutarlılık…

Biraz tutarlılık… I- Giriş Alparslan Kuytul, Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı soruşturması kapsamında geçtiğimiz yıl tutuklandığında,

Meydan Kimlere Kaldı?

Özgür gazeteciler susturulunca: yazılı ve görsel basın iktidardan medet umup, sınırsız yalakalığa başlayınca, yayınlayacak haber sıkıntısı

“Hüseyni Erbain”

Tayder (Toplumsal Araştırma ve Yardımlaşma Derneği)’nin her ay geleneksel olarak yaptığı “Zuhura doğru Erbain yürüyüşü..” konulu aylık

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz