Erdoğan Almanya’ya Gidiyor Halk Meydanlara İnecek

Ana Sayfa » Manşet » Erdoğan Almanya’ya Gidiyor Halk Meydanlara İnecek
Paylaş
Tarih : 22 Eylül 2018 - 7:06

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ve Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier’in daveti üzerine 27-29 Eylül 2018 tarihinde Almanya Federal Cumhuriyeti’ne resmi bir ziyaret düzenleyecek. Askeri törenle karşılanacak olan Erdoğan, Almanya Şansölyesi Angela Merkel ile iki kez üst düzey görüşmelerde bulunacak.

Almanya Parlamentosunda yer alan Sol Parti, Yeşiller ve Almanya için Alternatif (AfD) gibi siyasi partiler ve sivil toplum örgütleri Erdoğan’ın Almanya ziyaretine karşı çıkarak protesto çağrıları yaptı.

Erdoğan’ın ziyareti uzun süredir Alman basının ve Almanya kamuoyunun gündeminde yer alıyor.

Alman Basını Erdoğan’ın Ziyaretini Böyle Yorumladı

Almanya’da yayın yapan Die Welt gazetesi, Civey adlı kamuoyu araştırma şirketine bu ziyaret ile ilgili bir anket yaptırarak Erdoğan’ın Almanya ziyareti hakkında halkın tepisini ölçtü. Anketten çıkan sonuçlara göre Almanların üçte ikisi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Almanya’yı ziyaret etmesine karşı.

Ankete katılanların yüzde 69’u ziyarete karşı olduğunu belirtirken, “Erdoğan Almanya’ya gelsin mi?” sorusunu “evet” ya da “tercihen evet” şeklinde yanıtlayanların oranı yüzde 24’te kaldı. Geri kalan yüzde 7’lik bölüm ise kararsız olduğunu açıkladı.

Berliner Zeitung gazetesi ise Erdoğan’ın ziyaretinin nedeninin ekonomik destek arayışları olduğunu belirten haberlere yer verdi. Berliner Zeitung, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyaretiyle ilgili “Türkiye ekonomik krizin eşiğinde sendeliyor. Türkiye Cumhurbaşkanı yardıma ihtiyacı olduğu için Berlin’e geliyor” değerlendirmesi yaparken “Ortadoğu ile Avrupa arasındaki en önemli tampon bölge olan Türkiye’nin istikrarsızlaştırılmasını kimse arzulayamaz. Yine de Almanya Cumhurbaşkanı’nın otokrat lidere yakınlık göstermekte acele etmesi yadırganacak bir durum. Peter Steudtner, Meşale Tolu ve Deniz Yücel’in rehinelik krizi sanki unutulmuş gibi” denildi.

Erdoğan Ekonomik Kaynak Arayışında

Öte yandan Frankfurter Allgemeine Zeitung’da Türkiye ekonomisin istikrarsızlaşması, Türk Lirasının hızlı değer kaybı ve ekonomik geleceğin belirsiz olması nedeniyle Türkiye’nin Almanya’nın desteğine ihtiyaç duyduğunu ziyaretin de bu nedenle gerçekleşeceğini belirten analizler yayınladı.

Erdoğan Köln’de Türklere Hitap Edebilir

Türkiye’nin Berlin Büyükelçiliği sözcüsü Refik Soğukoğlu Cumhurbaşkanının büyük bir salonda konuşma yapmasının planlanmadığını söylerken 29 Eylül’de Köln Merkez Camii’nin açılışında kısa bir konuşma yapmasının mümkün olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın iki hafta önce ziyaret hazırlıklarıyla ilgili görüşmeler yapmak üzere geldiği Berlin’de Cumhurbaşkanının konuşma yapması için yer arayışında olduklarını ancak Almanya ile ortaklaşa karar alacaklarını açıklamıştı.

Erdoğan’ın ziyareti nedeniyle Almanya gergin günler yaşıyor

Berlin ve Köln şehirleri başta olmak üzere Almanya’nın birçok bölgesinde sıkı güvenlik önlemleri alındı. Erdoğan’ı protesto amacı taşıyan bazı gösterilere izin verilmezken şehir merkezlerinde görev yapacak polislerin sayısı da arttırıldı.

Köln Emniyet Müdürü Uwe Jacob, devlet misafirleri için uygulanan güvenlik prosedürünün yanı sıra gösteriler nedeniyle geniş çaplı güvenlik önlemlerinin alınacağını belirtti.

Köln Emniyet Müdürlüğü, Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) ve Birleşik Hizmet İşleri Sendikası’nın (Ver.di) Köln’de bir protesto gösterisi düzenlemek üzere başvuruda bulunduğunu açıkladı.

Kuzey Ren Vestfalya Başbakanı Erdoğan İle Birlikte Cami Açılışına Katılmayacak

Kuzey Ren Vestfalya Eyaletinin Köln kentinde Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı Merkez Camii’nin resmi açılışına katılacak olan Erdoğan’a Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti Başbakanı Armin Laschet’in eşlik etmeyecek. Laschet’in Erdoğan ile birlikte cami açılışına kesinlikle katılmayacağı açıklanırken, Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti başbakanlık sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, eyaleti ziyaret etmek isteyen her devlet konuğunun başbakan tarafından protokol gereği karşılandığını ancak Köln’deki DİTİB caminin açılışının bunun için uygun bir yer olmadığını bu nedenle başbakan Laschet’in bu açılışa katılmayacağını söyledi.

Almanya’nın Her Yerinde Erdoğan Protestoları Yapılacak

Erdoğan’ın ziyareti boyunca Almanya’nın birçok bölgesinde protesto gösterileri düzenlenecek.

Alman Gazeteciler Sendikası (DJV) Uluslararası Af Örgütü, Birleşik Hizmet İşleri Sendikası (Ver.di) Alman Gazeteciler Birliği (DJU), Sınır Tanımayan Gazeteciler, Avrupa Basın ve Medya Özgürlüğü Merkezi, Berlin Merkez Tren İstasyonu’nda 28 Eylül Perşembe günü ortak bir gösteri düzenleyecek. Kürt Toplumu Derneği’nin Berlin’de düzenlemeyi planladığı miting ise Berlin Emniyeti tarafından yasaklanmıştı.

Almanya Kürt Toplumu 29 Eylül’de Berlin’deki Brandenburg Kapısı’nda bir protesto gösterisi planlamış ancak Berlin Emniyeti bu gösteriye izin vermemişti. Almanya Kürt Toplumu Başkanı Ali Ertan Toprak, özgürlüklerinin kısıtlandığını ifade ederken Berlin Emniyeti, 3 Ekim’de Doğu ve Batı Almanya’nın birleşmesinin yıl dönümü kutlamaları kapsamında Brandenburg Kapısı’nda yıl dönümü hazırlıkları yapıldığını bu nedenle bu tarihlerde gösteri için meydanın uygun olmadığını ifade etti.

Brandenburg Kapısı sık sık gösterilere sahne olmakla birlikte ilgili tarihlerde yıl dönümü etkinlikleri nedeniyle gösterilere izin verilmiyor.

On Birlerce Alevi Köln’de Erdoğan’ı Protesto Edecek

Avrupa Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) ise 29 Eylül 2018 tarihinde Köln Eberplatz’da Erdoğan’ın ziyaretini protesto edecek. AABF’den yapılan açıklamaya göre Erdoğan’ı protesto etmelerinin nedeninin Türkiye düşmanlığı değil aksine Türkiye’nin geleceği konusunda endişelenmeleri olduğu, Türkiyeli yurttaşların hakları için meydanlara indikleri belirtildi. Açıklamada Türkiye’de insan hakları ihlallerinin hızla arttığı, hukuksuzluk ve baskının sertleştiği, ayrımcılığın ve sınıflar arası uçurumun artması, emekçilerin ve halkların ezilmesi, basın ve düşünce özgürlüğünün engellenmesi, basın yayım kuruluşlarının kapatılması, halkın topraklarının ve doğal alanların talan edilmesi ile pek çok insan onurunu zedeleyen hak ihlalleri ve saldırılar neticesinde Erdoğan’ı protesto edeceklerini söylediler. Ayrıca AABF Köln’de düzenleyeceği miting için Almanya genelinden ulaşım sağlayacağını, gösterilere katılmak isteyenlerin AABF’ye bağlı derneklerle iletişime geçebileceklerini de belirtti

Önemli Şehirlerde Protesto Mitingleri Düzenlenecek

Federal Almanya İşçi Dernekleri Federasyonu (FİDEF) ise 22 Eylül 2018 tarihinde Almanya’nın pek çok noktasında gösterilere hazırlanıyor. ‘Erdoğan Almanya’ya Hoş gelmedin’ sloganıyla yapılacak olan miting noktaları FİDEF tarafından şöyle açıklandı.

Berlin Hermannplatz saat 17:00, Hamburg Merckado-Altona saat 15:00, Bremen Haubtbahnhof saat 15:00,  Hannover Opernplatz saat 14:00, Düsseldorf Haupbahnof saat 13:00, Essen Hauptbahnof saat 16:00, Frankfurt Hauptbahnof saat 15:00, Stuttgart Lautenschlagerstr. saat 15:00 Böylelikle Almanya’nın neredeyse tüm önemli bölgelerinde Erdoğan ve AKP politikalarına karşı protestolar gerçekleştirilmiş olacak.

Almanya’nın Kuzey Ren Eyaleti şehirlerinden olan Bielefeld’de ise 4 gün boyunca protestolar yapılacak. OWL Bölgesi Demokratik Güçler İttifakı tarafından düzenlenecek olan protestolar ise şehrin farklı noktalarında gerçekleştirilecek. 22 Eylül Cumartesi Bielefeld Haupbahnof önünde saat 15:00’da düzenlenecek ilk mitingin ardından, 25 Eylül Bielefeld Karstadt, 26 Eylül Bielefeld C&A, 27 Eylül Bielefeld Karstadt’da eylemler gerçekleştirilecek. Mitingler saat 15:00’da başlayacak ve saat 19:00’da sonlanacak.

Uzmanlara Göre Almanya-Türkiye İlişkileri

Uzmanlara göre Erdoğan’ın Almanya’da böylesi bir tepki ile karşılaşmasının ana nedenleri 2016 senesinden sonra hızla gerilen Türkiye-Almanya ilişkileri. Türkiye’nin Almanya’yı Nazi olarak nitelemesi, Diyanet İşlerine bağlı ve Türkiye tarafından finanse edilen DİTİB’in Almanya’da Türkiye adına istihbarat çalışmaları yaptığı iddiası, tutuklanan ve gözaltında bulunan Almanya vatandaşları ve Almanya’nın Türkiye düşmanı bir ülke gibi gösterilmesi ve bunun neticesinde Almanya’da yaşayan Türkiye kökenlerin Almanya’da kendilerini öteki gibi hissetmeleri olduğu belirtiliyor.

Almanya ise tüm yaşananlara rağmen Türkiye ile normalleşmek ve Türkiye-Almanya ilişkilerini yeniden canlandırmaya çalışıyor. Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier’in Erdoğan’ı davet etmesinin en önemli nedeni de bu. Almanya Türkiye’de birçok üretici firma, beyaz eşya, otomobil, toplu taşıma aracı, iletişim ve telekomünikasyon, hizmet ve banka sektörü ile faaliyet gösteriyor. Ayrıca Almanya Posta Teşkilatı 3. Havalimanında posta transfer merkezi kuruyor. Bu nedenle Almanya, Türkiye’nin hızla ekonomik ve sosyal istikrar yakalamasını, Avrupa Birliği ile ilişkilerini düzeltmesini temenni ediyor ve bu konuda Türkiye’ye destek olmak istiyor.

Her ne kadar sosyal medya ve bazı hükümete yakın basın yayın organları Almanya’yı Türkiye’yi kıskanan bir devlet gibi gösterse de Almanya’da tam tersi bir hava esiyor. Alman ekonomisi için Türkiye önemli bir ülke olmakla birlikte, Almanya’da yaşayan Türkiye kökenli Türk ve Kürtlerin sayısı 5 milyonun üzerinde. Sayılar milyonlarla ifade edilince Türkiye’de yaşanan gelişmeler doğrudan Almanya’yı da etkiliyor.

Almanya’ya İltica eden Türklerin Sayısı Hızla Artıyor

Almanya son 3 yılda Türkler tarafından iltica için seçilen ülkelerin başında geliyor. Türkiye’den yapılan iltica oranları zaman zaman Suriyelilerin ve Afganistanlıların bile önüne geçiyor.

2017 senesinde Türkiyeli yaklaşık 5 bin kişi Almanya’ya iltica hakkı kazandı. Türkiye vatandaşlarının yaptığı ilk başvuruların sayısı 2016’da 10 bin 660 iken, 2017’de yüzde 46’lık artışla 15 bin 570 kişiye yükseldi. Türkiye uyrukluların ilk başvurularında Almanya yüzde 52 ile ilk sırada yer aldı. Aynı ülkede iltica başvurusu işlemleri sürmekte olan Türkiyelilerin oranı 2017’de yüzde 40 artışla 19 bin kişiye yaklaştı. İltica başvurularının nedenleri olarak Türkiye’de yaşanan siyasi baskılar, düşünce ve basın özgürlüğünün yasaklanması veya susturulması, etnik ve inanç ayrımcılığı olarak ön plana çıkıyor.

Erdoğan En Kritik Ziyaretini Almanya’ya Yapacak

İşte tüm bunlar göz önüne alındığında Erdoğan’ın bu ziyareti oldukça önem taşıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Almanya’da yaşayan Türklere 2014 ve 2015 yıllarında Köln ve Karlsruhe şehirlerinde hitap etmişti ancak bu ziyaretinde Türklere bir konuşma yapıp yapmayacağı konusunda henüz net bir açıklama yapılmış değil. Öyle görünüyor ki Erdoğan en kritik yurt dışı temasını Almanya’ya yapacak. Erdoğan ilk defa böylesi büyük bir protesto ile karşılanacak.

Ragıp Kamil İlbeyi

ekvatorhaber.com

Etiketler : , ,

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Biraz tutarlılık…

Biraz tutarlılık… I- Giriş Alparslan Kuytul, Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı soruşturması kapsamında geçtiğimiz yıl tutuklandığında,

Meydan Kimlere Kaldı?

Özgür gazeteciler susturulunca: yazılı ve görsel basın iktidardan medet umup, sınırsız yalakalığa başlayınca, yayınlayacak haber sıkıntısı

Kemalizm’in Ayak Sesleri

Bu, başka bir tabloyu bize açıkça hissettiren küçük tablo. Bunu okumak kolay. Bir de okumayı istemediğimiz, hiç duymak istemesek de ayak sesleri

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz