ABD’nin Suriye Satrancında Kürt Piyonu

Ana Sayfa » Manşet » ABD’nin Suriye Satrancında Kürt Piyonu
Paylaş
Tarih : 30 Mart 2018 - 11:24

ABD Kürtlere hayaller kurdurup ipleri Fransa’nın eline mi veriyor?

Trump, Fransa’nın Türkiye ile iyi ilişkiler kurmasını tavsiye ederken, Fransa, YPG’yi ikili görüşmeler için kabul etti.

ABD, Suriye’den çekileceğini misyonunu başkalarının sürdüreceğini açıkladı.

Yaklaşık 100 yıl sonra bir Fransız rüyası gerçek oluyor.

100 yıl önce; Türk Halk Kurtuluş Savaşı ve halkın yerel önderleri, direnişçiler ve Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarının zaferleri neticesinde Fransa ve diğer emperyalist devletler bu topraklardan ayrılmış ancak toplumlar içinde fitne tohumları ekerek ve kukla devletçikler kurarak bölgeden görünürde ayrılmışlardı.

Fransa ve Avrupa genelinde yükselen milliyetçilik ve İslam düşmanlığını sömürge ruhu asla değişmeyen Fransa iyi bir koz olarak değerlendirecek ve Suriye’de daha etkin hareket edecek.

Suriye’de Arapça’dan sonra neredeyse ikinci dil olan Fransızca ve sömürü kültürü gizlilikten sıyrılarak açıkça eylemlerini sergileme, hala güçlü ve Ortadoğu ile Avrupa’ya şekil verebilecek durumda olduğunu gösterecek.

Fransa ve bir çok Avrupa devleti uzun yıllardır Kürt silahlı örgütleri ile yakın ve korumacı ilişki içerisinde. Şimdi minnetten ziyade lejyonerin kendi renkleri olmayan bayraklar için savaşma zamanı!

Ve Kürt milleti, Fransız ve Rusların bir zamanlar Ermenilere oynadıkları oyunun yeni kurbanları…

Fransa’nın Suriye’de Amerika’nın yerine geçmesi Türkiye karşısında açık savaş veremeyen ABD’nin çıkarlarını gözetiyor.

ABD Suriye’de varlığını koruyacak ama bir İngiliz gibi suyu bulandırıp rakiplerin bir birlerini kırmasını bekleyecek daha sonra da bir akbaba olarak müttefiklerinin üzerine çökecek ama öyle kurnazca davranacak ki kukla görünecek kuklacı hep gizli kalacak.

Suriye savaşı yeni bir döneme giriyor.

Avrupa ve Türkiye ilişkileri kopma noktasına geliyor. Avrupa Rusya’ya karşı 2. Dünya savaşında bile göstermediği ortak bir tepki koyarken bunu Türkiye’ye karşı da sergileyecek.

Türkiye’de de İslamcı ve milliyetçi duygu ve siyasetlerde artış yaşanıyor. Tıpkı dünyadaki bir çok ülke gibi.

Parlamenter yönetimler başkanlık adı altında yarı monarşi veya tam monarşiye geçiyor. Aslında krallık dönemi, tek adam yönetimi bir çok dünya ülkesinin yönetim çizgisi haline geldi.

Çin’de ömür boyu başkanlık dönemine geçilirken en az 4 dönemdir seçilen dünya liderleri de bunun bir diğer örneği.

Dünya devlet sistemi sürekli değişim içinde olsa da dünyayı yöneten ekonomik çarklar işlerinin aksamadan devam etmesi için kendilerine bağlı ancak bağımsız görünen tek adamların olmasını istiyor.

Bunlar içinde tek istisna ABD gibi görünse de kurulduğu günden beri politikaları değişmeyen ve dünyaya şekil vermeye çalışan jandarma devletin başkanları değişse de hangi renk ve hangi dinden olursa olsun siyonist ve emperyalist, kapitalist çizgisi asla değişmeyecektir.

Türkiye, Birinci Dünya Savaşı’nda olduğu gibi dost bildiklerinden yine kazık yiyecek gibi görünüyor.

Türkiye’nin hatalı, tarım, tütün, özelleştirme, ekonomi politikaları, yandaşçılık, jurnalci muhbir sistemi, kurunun yanında yaşı yakması, insafsızca kendi halkına zulüm etmesi, iktidarın sürekli yanlış yönlendirilmesi, kandırılması, aldatılması da bir plan çerçevesine sürdürülen oyunlardan biri.

Türkiye Suriye’den sonraki hedefti ve artık zamanı geldi…

Bu şahsıma ait görüşler olmakla birlikte bizleri kurtaracak olan tek ideoloji, tek inanç, yurtseverlik, birlik, kardeşlik, Anadolu Ruhu olacaktır. Aksi halde bir anda Balkanlardan çıkan orduların Çatalca’ya nasıl geldiğini dahi anlamaya fırsat bulamadan yok oluruz! Öyleye ya çeteler ne ara ordu olmuştu da Türk şehirlerini işgal edip yağmalamış ve ateşe vermişti!

Bugün Kürt milletine artan bir zulüm var. İttihat ve Terakki’nin Arnavutluk’ta Arnavutça’yı yasaklaması gibi halkı devlete düşman eden eylemler sergileniyor.

İnsanı ve konuştuğu dilleri yaratan Allah ise Kürtçeye yapılan bu düşmanlık Allah’a karşı bir isyan değil midir? Öte yandan yanınıza çekmeniz gereken bir milleti neden inatla düşmanlığa sevk edersiniz ki?

Bu toprakların kader günü gelmiştir. Ya manda himayesinde saltanat ya birlik ve beraberlik içinde kardeşlik ruhuyla tam bağımsız Türkiye.

Türkiye’nin parçalanması herkesin işine gelir. Anadolu’da yeni piyon ve birbiri ile düşman devletler herkesin hayali!

Bu hayalin gerçekleştirilemez olduğunu bir zamanlar bütün dünyaya gösteren Türkiye… muhtaç olduğun kudret damarlarında akan asil kanda mevcuttur.

Etiketler : , , ,

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Biraz tutarlılık…

Biraz tutarlılık… I- Giriş Alparslan Kuytul, Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı soruşturması kapsamında geçtiğimiz yıl tutuklandığında,

Meydan Kimlere Kaldı?

Özgür gazeteciler susturulunca: yazılı ve görsel basın iktidardan medet umup, sınırsız yalakalığa başlayınca, yayınlayacak haber sıkıntısı

Kemalizm’in Ayak Sesleri

Bu, başka bir tabloyu bize açıkça hissettiren küçük tablo. Bunu okumak kolay. Bir de okumayı istemediğimiz, hiç duymak istemesek de ayak sesleri

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz